Ciasto o smaku agrestowym, w kolorze zielonym. Kilka warstw prostego ciasta   przekładanego – zielony budyń, agrestowa pianka, galaretka z agrestu (z kompotu lub syropu), delicje i biszkopciki. Ciasto nie wymaga pieczenia, ale jeśli chcecie, zamiast kupić biszkopty można na spód ciasta upiec domowy biszkopt. Ciasto bardzo lubiane przez dzieci, polecam na wszelkie imprezy z ich udziałem.

Składniki:

  • 900 ml zielonego napoju bądź soku przecierowego typu Kubuś
  • 3 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru
  • 100 – 150 g okrągłych biszkoptów
  • 24 sztuki delicji (np.: pomarańczowych)
  • 3 opakowania galaretki agrestowej
  • około litr wody
  • 400 ml śmietany kremówki 30 lub 36%
  • ugotowany agrest

Formę wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Na papierze ułożyć biszkopty, jeden przy drugim, przycinając je w razie potrzeby do wymiarów formy.

Z zielonego napoju odlać 1,5 szklanki i wymieszać z budyniami. Resztę napoju zagotować. Po zagotowaniu dodać rozrobione budynie i gotować do momentu zgęstnienia budyniu i wyraźnego zagotowania, następnie zdjąć z palnika. Ciepły, gotowy budyń przelać na biszkopty wyłożone w formie i rozprowadzić, następnie wystudzić. Delicje ułożyć na wystudzonym budyniu, czekoladą ku górze.

Galaretkę agrestową rozpuścić w połowie ilości wody zalecanej na opakowaniu (czyli w 250 ml wody). Całkowicie wystudzić, lekko schłodzić – galaretka nie może do końca się stężeć.

Śmietankę kremówkę ubić na sztywno. Małą strużką wlewać wystudzoną lecz gęstniejącą galaretkę agrestową, cały czas ubijając, by nie zrobiły się grudki. Wylać na ułożone w formie delicje, wyrównać, następnie całość umieścić w lodówce i poczekać, aż pianka całkowicie stężeje. Na schłodzoną i stężałą piankę agrestową lub wyłożyć odsączony z kompotu/syropu agrest i wylać gęstniejącą lecz wciąż płynną galaretkę agrestową . Schłodzić w lodówce do momentu stężenia galaretki.

Ciasto powinno być przechowywane w lodówce.