Składniki:

  • mąka pszenna (ok. 400g)
  • drożdże (Świeże lub suszone) (20 g lub 7g)
  • szklanka mleka (ok. 250ml)
  • płaska łyżeczka soli
  • płaska łyżeczka cukru
  • 6 łyżek śmietany kwaśnej 18% (ok. 140g)
  • żółty ser (ok. 300g)
  • 3 ząbki czosnku
  • cebula średnia
  • papryka suszona (słodka lub ostra)
  • olej

Przygotowanie:
Do miski wlewamy szklankę ciepłego mleka, dodajemy drożdże (20g świeżych lub 7g suszonych). Mieszamy wszystko tak, aby powstał jednolity płyn. Wsypujemy 400g mąki (około 2 i pół szklanki) oraz płaską łyżeczkę cukru i soli. Ciasto mieszamy i wyrabiamy, aż zrobi się gładkie. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką lub folią i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, posmarowanymi olejem dłońmi przekładamy je na posypany mąką blat. Dzielimy ciasto na 6 kawałków, formujemy kule, spłaszczamy i układamy na posmarowanej tłuszczem blaszce. Przykrywamy placki ściereczką lub folią. Po 20 minutach rozciągamy ciasto, jak na pizzę (brzegi zostawiamy grubsze). Placki smażymy na głębokim, rozgrzanym oleju przez około minutę z każdej strony. Placek powinien cały czas skwierczeć i swobodnie pływać (gdy się zarumieni wyjmujemy na papier, by odsączyć tłuszcz). Śmietanę mieszamy z rozgniecionym czosnkiem, pokrojoną w kostkę cebulą i solimy do smaku. Posypujemy startym żółtym serem i słodką lub ostrą papryką. Smacznego! 😊