1. Zaszczep się przeciw grypie
Nie czekaj, aż twoich najbliższych dopadnie grypa. Jeśli nie macie przeciwwskazań, postaraj się, by wszyscy członkowie rodziny zostali zaszczepieni. Jeżeli szczepionka nie uchroni przed chorobą, to przynajmniej pozwoli łatwiej ją zwalczyć. Jej skład jest co roku modyfikowany tak, aby chroniła przed nowymi (zmutowanymi) szczepami wirusa. 4-walentne szczepionki przygotowane na sezon epidemiczny 2019/2020 powinny zawierać antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepami: A/Brisbane/02/2018 (H1N1) pdm09, A/Kansas/14/2017 (H3N2), B/ Colorado/06/2017, B/Phuket/3073/2013. Szczepionka 3-walentna, która zawiera w składzie jedną linię wirusa grypy typu B, powinna zawierać antygeny szczepu spokrewnionego ze szczepem B/Colorado/06/2017.
2. Ogrzej się!
Jesienny chłód przepędza nas z balkonów i ogródków. Jednak są metody na bezpieczne dogrzanie się w domowym zaciszu. Są nimi kominki ogrodowe (zasilane drewnem), biokominki (na paliwo ekologiczne) oraz promienniki gazowe (spalające gaz z butli). Za kwotę do 250 zł nabędziemy małe tradycyjne kominki, biokominki do ustawienia na stole lub proste promienniki. Droższe, ale bardzo efektowne i dające sporo ciepła, są duże biokominki i parasole grzewcze, które kosztują ponad 1000 zł.
3. Postaw na kijki
Wzmocnij układ odpornościowy i dodaj mięśniom sił, uprawiając regularnie nordic walking. Prawidłowej techniki możesz się nauczyć od trenera albo z filmów instruktażowych w Internecie. Jeśli ją zastosujesz, w czasie marszu zmusisz do pracy ponad 80 proc. mięśni, spalisz nawet 30 proc. więcej kalorii niż podczas szybkiego marszu, nie obciążysz nadmiernie stawów, podniesiesz tętno i dotlenisz organizm.
4. Zajadaj kiszonki
Wzorem swojej mamy, babci i prababci wykorzystaj dary jesieni do przygotowania kiszonek na zimę. Pozwolą utrzymać korzystną mikroflorę jelit, pomogą usunąć odpady przemiany materii, wzmocnią układ immunologiczny, wesprą odchudzanie, poprawią pracę układu nerwowego, uzupełnią niedobory witaminy A, B1, B2 i B3, C, E i K oraz dodadzą energii życiowej. Polacy najchętniej kiszą ogórki i kapustę, ale można też kisić czosnek, buraki, pomidory, kalafior, śliw-ki, gruszki i wiele in-nych warzyw i owoców.
5. Zrób jesienne porządki
Nie czekaj na lodowate podmuchy wiatru, a w końcu na mróz. Już teraz podziel się z domownikami pracą: umyjcie ramy okien; upierzcie koce, dywaniki poduszki i kołdry, by zdążyły wyschnąć na słońcu. Pomalujcie, jeśli trzeba, balustrady; oczyśćcie rynny z liści i brudu oraz wywietrzcie materace.
6. Jedz jabłka!