Przez całą młodość panowie nawet nie mają świadomości jej istnienia. Bo dobrze działa. Niestety, koło pięćdziesiątki zaczyna nieprzyjemnie dawać o sobie znać.
Bez niej nie ma mowy o udanym seksie i prokreacji. Ma do spełnienia bardzo ważną funkcję – jest gruczołem, który produkuje zasadowy płyn chroniący plemniki i ułatwiający im przemieszczanie się. Przylega do ściany odbytu poniżej pęcherza moczowego.
Symptomy starzenia się
Rozrost prostaty (BPH), nazywanej też sterczem, jest objawem sygnalizującym, że w organizmie obniżył się poziom testosteronu i nastąpiły zaburzenia hormonalne. Gruczoł powiększa się ponad miarę, powodując wiele dolegliwości. Prostata choruje również z innych powodów, np.: złego odżywiania, niehigienicznego, siedzącego trybu życia lub uwarunkowań genetycznych.
Kontrola
Prostatę trzeba co jakiś czas badać. W praktyce lekarze zalecają wizytę kontrolną co dwa lata. Standardowe badanie odbywa się w czterech etapach:
- Wizyta u urologa z badaniem ręcznym przez odbytnicę.
- Badanie krwi na poziom PSA (antygenu gruczołu krokowego).
- Badanie USG układu moczowego (m.in. sprawdzenie, czy w pęcherzu zalega mocz).
- Ponowna wizyta u lekarza z wynikami USG i PSA.
Przeciwdziałanie
Starzenia nie da się zatrzymać. Natomiast można je opóźnić. Da się też zmniejszyć uciążliwość objawów przerośniętej prostaty. Po pierwsze, przez aktywny tryb życia – uprawianie bezpiecznych dziedzin sportu, tj. nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, tai chi. Po drugie, przez zbilansowaną dietę zwierającą niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego składniki odżywcze, np.:
- Pełnoziarniste pieczywo żytnie bogate w cynk, brasinolid i katasteron przeciwdziałające nadmiernym podziałom komórek.
- Ryby i olej lniany – bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie z grupy n-3.
- Oliwki – zawierające jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
- Pomidory, różowe grejpfruty, arbuzy i papryka – które są źródłem likopenu.
Suplementy diety
Na rynku oferowane są również preparaty wspomagające funkcjonowanie prostaty. Wyciągi z owoców palmy sabalowej, kory śliwy afrykańskiej, wierzbownicy drobnokwiatowej, korzenia pokrzywy zwyczajnej, pestek dyni oraz wąsów kukurydzy są bogate w zdrowe sterole (np. beta-sitosterol) i izoflawony. Działają one moczopędnie, rozkurczowo, niszczą wolne rodniki oraz drobnoustroje.
30-60 mg – w chorobie BPH zalecana dzienna dawka cynku przyjmowanego w suplementach.