DHEA wpływa na dobry nastrój i zmniejsza uczucie przewlekłego zmęczenia.
Jego pełna nazwa to dehydroepiandrosteron. Ale lekarze używają nazwy skróconej, czyli DHEA. Jest on prohormonem płciowym przetwarzanym m.in. na estrogeny i androgeny. Jego postępujący niedobór może przyśpieszać zmiany związane z procesem starzenia. Ponadto działanie anaboliczne DHEA odpowiada za prawidłową masę mięśni i stan kości.
Przełomowa czterdziestka
Po czterdziestym roku życia produkcja tego prohormonu w organizmie zaczyna sukcesywnie spadać, dlatego należy wyrównywać niedobory DHEA. Zachowanie dobrego wyglądu, pomimo upływu lat, funkcji poznawczych, siły i pamięci stanowi o dobrej jakość życia.
Między czterdziestym i pięćdziesiątym rokiem życia u kobiet obniża się czynność gruczołów wydzielania wewnętrznego, pojawia się:
- zmęczenie,
- brak energii podczas lub w trakcie aktywności fizycznej,
- stajemy się bardziej podatne na depresję,
- coraz częściej obserwujemy spadek libido.
Mózg go lubi
DHEA ma jeszcze dodatkowe działanie. Jest on neuroprzekaźnikiem działającym bezpośrednio na czynności mózgu – z nastrojem, umiejętnością skoncentrowania się i zapamiętywania włącznie. Zwiększa stężenie serotoniny, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za samopoczucie. Na tym nie koniec. Ma działanie podobne do benzodiazepin, czyli grupy leków działających uspokajająco, antydepresyjnie i przeciwlękowo. Okazało się bowiem, że działa na te same receptory co one, stąd jest nazywany naturalną „benzodiazepiną”. Zaobserwowano również jego ochronny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i udział w procesie zapamiętywania.
Jak sobie poradzić
Sprzymierzeńcem dobrego nastroju i formy fizycznej jest ruch, lekka zbilansowana dieta, pielęgnowanie przyjaźni i kontakt z życzliwymi ludźmi i oczywiście „gimnastyka mózgu”, np. rozwiązywanie krzyżówek, gry planszowe. Jeśli jednak to nie wystarcza i nadal odczuwamy problemy z pamięcią i koncentracją, częściej zdarzają się stany obniżonego nastroju, a objawy menopauzy odbierają radość życia, lekarze zalecają wykonanie badania poziomu DHEA, następnie jego suplementację. Po kilku tygodniach działania panie powinny odczuć poprawę nastroju i przypływ energii.
Bezpieczne leczenie
Jednorazowa dawka dobowa przy długoterminowej terapii wynosi:
- 25 mg u kobiet,
- 50 mg u mężczyzn.
Można zaczynać od dawek mniejszych (5-10 mg) i stopniowo je zwiększać. Lek najlepiej przyjmować rano wraz z posiłkiem. Dehydroepiandrosteron to prohormon, który trudno przedawkować przy zalecanych dawkach dobowych.
Coraz mniej DHEA
W organizmie 20-latków DHEA i jego siarczan są wytwarzane w ilości 30-35 mg na dobę. Po 40. r.ż. produkcja DHEA zaczyna wyraźnie spadać – w wieku 90 lat wynosi zaledwie 5% maksymalnego poziomu!