Jak zachować nerki w dobrym zdrowiu? Czy wystarczy przestrzegać diety, by nie mieć problemów z „kamieniami”?
Są jednym z najważniejszych organów w ciele i głównym narządem układu moczowego. Przeczuwali to już starożytni. Według Biblii w nich mieszczą się najintymniejsze emocje – gdy człowiek płonie gniewem, drżą mu nerki. Natomiast chińska tradycja wywodząca się od legendarnego Żółtego Cesarza utrzymuje, że w nich jest magazynowana energia życiowa.
Zadania nerek
Współczesna medycyna nie potwierdza tych przekonań, natomiast nie ulega wątpliwości, że głównym zadaniem nerek jest oczyszczanie krwi, w której znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń – martwych komórek, odpadów po procesach metabolicznych itp. Wykonują naprawdę ciężką pracę. W ciągu doby przefiltrowują ok. 180 litrów krwi. Ponadto regulują poziom płynów ustrojowych, gospodarkę wapniowo-fosforanową, sodową i potasową oraz ciśnienie krwi. Mają też wpływ na produkcję czerwonych krwinek.
Uwaga, kamień!
Problemy pojawiają się, gdy zaczynają chorować. Jedną z dosyć powszechnych chorób jest kamica nerkowa, która występuje u 10-12% mężczyzn i ok. 5% kobiet. Polega na występowaniu w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów, które powstają z substancji obecnych w moczu. Najczęściej ze związków wapnia i szczawianów (ok. 60% przypadków). Mówi się, że jej pojawienie się, to efekt predyspozycji genetycznych. Owszem, lekarze potwierdzają, że ryzyko występowania tego schorzenia jest wyższe u osób, których rodzice lub dziadkowie chorowali na kamicę. Ale zachorować można również z powodu nadmiernego spożycia mięsa i soli oraz z powodu otyłości.
Przestrzegaj zasad
Możemy zminimalizować zagrożenie pojawienia się kamieni lub nawet się ich pozbyć, gdy nie są jeszcze duże, jeśli będziemy działać profilaktycznie.
- Codziennie dostarczaj organizmowi co najmniej 1,5 litra płynów. Pij regularnie, nie czekaj na odczucie pragnienia.
- Jeśli chorowałaś na kamicę nerkową, dokładnie stosuj się do zaleceń lekarza – pij do 2,5 litra płynów dziennie, a w przypadku kamicy cystynowej nawet ponad 3 litry. Pilnuj diety. To ważne, bo z powodu braku profilaktyki aż 40% pacjentów doświadcza nawrotu choroby w ciągu 3 lat. Pij przed snem, by rozrzedzić mocz, który na skutek obniżonej diurezy gęstnieje w czasie snu [1].
- Jeśli uprawiasz sport, przyjmuj dodatkowo płyny. W zależności od intensywności i czasu ćwiczeń oraz temperatury dodatkowe straty wody wynoszą nawet 1-2 litry na godzinę.
- Ogranicz spożycie soli, która jest obficie dodawana również do zupek instant, polepszaczy smaku, konserw, wędzonek oraz mięsa i ryb.
- Dokładnie stosuj się do zaleceń dietetycznych. Pamiętaj, że wskazania różnią się w zależności od typu kamicy nerkowej.
- Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli pojawiają się symptomy zakażenia układu moczowego lub zastój moczu. Regularnie kontroluj stan nerek, jeśli cierpisz na wady rozwojowe układu moczowego, niedobór substancji przeciwdziałających kamicy i gdy występują w moczu organiczne jądra krystalizacji [2].
- Korzystaj, w porozumieniu z lekarzem, z naturalnych suplementów sprzyjających zwiększeniu diurezy i obniżeniu poziomu substancji, z których tworzą się złogi.
Kamica nerkowa to bolesna choroba. Przesuwaniu się kamieni i ich wydalaniu towarzyszą napady kolki. Dlatego lepiej nie dopuścić do ich powstawania.
[1] Jerzy Serafiński, www.farmacjapraktyczna.pl/2014/11/kamica-nerkowa-czym-nia-radzic/3/.
[2] Krzysztof Bar, Paweł Płaza, Kamil Muc, Kamica układu moczowego, Lekarz 11/2008, s. 35-38.