Lublin to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Tu znajduje się jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych starówek w Polsce. Około 70% budynków to oryginalna zabudowa i znajduje się tu dużo niesamowitych zabytków. Właśnie dlatego uważam, że zwiedzanie powinniśmy zacząć od starego miasta. Zobaczymy tam bramy, basztę, Trybunał Koronny, wieżę Trynitarską, plac po Farze i Archikatedrę.
Centrum starego miasta to z pewnością rynek wyznaczony w 1317 roku. W środkowej części rynku znajduje się Ratusz, który od 1578 roku pełni funkcje siedziby trybunału Koronnego – najwyższego sądu apelacyjnego dla szlachciców z Małopolski. Obecną bryłę budynku zaprojektował Dominik Merlini, ten sam architekt, który projektował m.in. Łazienki Królewskie w Warszawie. Wokół rynku stoją kolorowe kamieniczki – po pożarze, który miał miejsce w 1575 roku zostały odbudowane i pomalowane. Nie był to jedyny remont i odbudowa w Lublinie spowodowana pożarami. Nieco dalej od ratusza znajduje się Teatr Stary, otwarty w 1822 r., działający z małymi przerwami do dziś. To niezwykle klimatyczne miejsce, z zaskakująco dobrą akustyką – co świadczy jak najlepiej o dawnych architektach. Na rynku znajdziemy też coś dla “ciała” – liczne knajpki, bary i karczmy.
W miejscu dzisiejszego Placu po Farze znajdował się kiedyś wybudowany w XIII wieku, kościół św. Michała Archanioła. Został on rozebrany z powodu złego stanu technicznego w 1857 roku. Choć świątyni już nie ma, dzięki pozostałości fundamentów oraz niewielkiej makiecie kościoła można zobaczyć, jak wyglądało to miejsce z świątynią w jego środkowej części.
Z Placu po Farze zobaczymy piękną panoramę na Zamek Lubelski, widać też donżon i górną część kaplicy Trójcy Świętej.
Kolejnym zabytkiem jest Brama Grodzka (dawniej nazywana bramą Żydowską, ponieważ za nią rozciągała się dzielnica żydowska). Brama ta łączy stare miasto i Zamek Lubelski. Podczas II wojny światowej powstało tu getto a owa brama łączyła aryjski Lublin z terenem zajmującym getto.
Entuzjaści architektury na pewno docenią Lublin. Warto zwiedzić między innymi Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, czyli jeden z największych i najważniejszych kościołów w Lublinie. Katedra w stylu barokowym powstała w 1604 roku. W XVIII wieku wybuchł pożar, po którym dodano freski, które możemy oglądać do dziś.
Obok Archikatedry znajduje się Wieża Trynitarska. To doskonały punkt widokowy, z którego widać stare miasto i przy okazji dzwonnicę katedry. Wieża powstała w XIX wieku, a jej nazwa pochodzi od zakonu Trynitarzy. Aktualnie znajduje się tam Muzeum Archidiecezjalnej Sztuki Religijnej – warto zobaczyć.
Z kolei Bazylika Dominikanów, którzy pojawili się w mieście już w XIII wieku jest jedną z najstarszych świątyń w Lublinie. Znajdowały się tam kiedyś relikwie Krzyża Świętego, ale zostały skradzione i nie zostały odnalezione do dziś.
Kolejna brama, czyli brama Krakowska to jeden z symboli Lublina. Powstała w XIV wieku i mimo licznych przebudów utrzymała swój średniowieczny wygląd do dziś. W bramie Krakowskiej znajduję się także Muzeum Historii Miasta Lublin razem z tarasem widokowym na ostatnim piętrze.
Skręcając w ulicę Szambelańską (ostatnia uliczka przed bramą Krakowską) dojdziemy do zrekonstruowanej w latach 80-tych XX wieku Baszty Gotyckiej, a obok niej mural z XVII wieczną panoramą Lublina.
Kolejną atrakcją jest przejście Lubelską Trasą Podziemną. Przechadzka po podziemnym labiryncie korytarzy, niegdyś używanym do przechowywania towarów, służących później do handlu, robi naprawdę duże wrażenie, zwłaszcza, że trasa jest przyozdobiona makietami, ukazującymi różne etapy rozwoju miasta.
Wychodząc z Starego Miasta przez Bramę Grodzką pierwsze co widzimy to Zamek Lubelski, który zdecydowanie zaliczyć można jako symbol Lublina. Z historycznego punktu widzenia dwie najważniejsze budowle na terenie zamku to Donżon (ceglana wieża) pełniąca funkcję obronną i mieszkalną oraz w pewnym momencie wykorzystywana jako więzienie dla szlachty i Kaplica Trójcy Świętej. W kaplicy warto zobaczyć przepiękne malowidła, freski, zdobioną kopułę i gotyckie łuki. W zamku znajduje się także siedziba Muzeum Narodowego.
Oprócz starego miasta z pewnością należy przespacerować się po Krakowskim Przedmieściu. To znany i lubiany przez mieszkańców deptak, a na nim wiele restauracji i atrakcyjnych sklepów, ale również ratusz i kościół Świętego Ducha.
Nieco dalej znajduje się Plac Litewski, a tam wiele pomników, piękna zieleń i ławki, aby odpocząć, ale przede wszystkim pomnik upamiętniający podpisanie Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku.
Najbardziej popularnym parkiem w Lublinie jest Ogród Saski. Znajduje się tam około 300 różnych gatunków roślin. Ławki, fontanna i … białe pawie.
Charakterystycznym przysmakiem z Lublina jest niewątpliwie cebularz, czyli pszenny placek z makiem i cebulą. Był wypiekany przez lubelskich żydów w XIX wieku. W Lublinie powstało nawet muzeum poświęcone temu wypiekowi.
Z Lublina jest także piwo ,,Perła’’. A na terenie jej browaru znajduje się obecnie kino plenerowe.
Lublin to bardzo ciekawe miasto, z bogatą historią i wieloma zabytkami. Warto je odwiedzić, przejść się po starówce, skosztować miejscowej ,,Perły’’ zjeść cebularza, a przy okazji dotknąć historii i zobaczyć coś w Teatrze Starym, najstarszym działającym w Polsce teatrze. A w repertuarze między innymi: Wolny strzelec, Czarny mnich, Nora czy Chłop milionowy. Dla lubiących współczesność warto sprawdzić nadchodzące koncerty w nowo powstałym Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Polecam.
Obrazy autorstwa Krystyny Głowniak. Artystka prowadzi studio „Malarnia” w Rynku Starego Miasta w Lublinie, gdzie spotyka się z seniorami, młodzieżą, gośćmi zagranicznych i krajowych uczelni. Tam przygotowywane są filmy – „Rozmowy o sztuce” dostępne w telewizji internetowej. Twórczość Krystyny Głowniak została utrwalona w kilku filmach Telewizji Lubelskiej