Skóra to jeden z największych narządów ludzkiego organizmu. Troska o nią jest zatem bardzo ważnym elementem dbania o ogólne zdrowie już od pierwszych dni życia. Na jego początkowym etapie jest to tym istotniejsze, że budowa skóry noworodków i niemowląt wręcz wymusza regularną, dokładną, lecz jednocześnie bardzo ostrożną pielęgnację oraz szczególną uwagę na wystąpienie niewielkich nawet zmian. [1] Jak zatem dbać o skórę małego dziecka? Oto najważniejsze informacje dla młodych mam!
Spis treści:
- Skóra maluszków i związane z nią wyzwania
- Pierwsza kąpiel noworodka – zacznijmy od podstaw!
- Jakie kosmetyki wybrać dla małych dzieci?
- ABC dbania o skórę dziecka
Skóra maluszków i związane z nią wyzwania
Bez skóry życie byłoby niemożliwe. To właśnie ona chroni nasze organizmy przed zbyt niskimi lub zbyt wysokimi temperaturami, promieniowaniem UV, wszelkimi uderzeniami, uciskami itd. Jest też odpowiedzialna za termoregulację organizmu, syntezę witaminy D3 oraz spełnia liczne funkcje wydzielnicze. [1] Wszystko to sprawia, że troska o nią jest absolutną koniecznością i dotyczy osób w każdym wieku. Dlaczego jednak tyle mówi się o szczególnym dbaniu o skórę maluszków?
Kluczowy jest fakt, że skóra najmłodszych dzieci istotnie różni się od tej, która pokrywa ciało dorosłych. Jeśli chodzi o noworodki, w ich przypadku zakończeniu nie uległ jeszcze proces keratynizacji skóry. Jest w niej także niewiele melaniny, co wiąże się ze słabszą ochroną przed promieniowaniem słonecznym. Ponadto tkanka podskórna składa się z małych zrazików komórek tłuszczowych, a naskórek, warstwa rogowa oraz skóra właściwa są jeszcze bardzo cienkie. W efekcie jej funkcje ochronne nie są rozwinięte jak u osób dorosłych, co zwiększa wrażliwość skóry na poziom przenikania do organizmu różnego rodzaju substancji, w tym tych niekorzystnych. Dodatkowo przez naskórek maluchów „ucieka” wiele wody, co skutkuje potrzebą większej dbałości o utrzymanie nawilżenia. Co więcej, w tym czasie szczególnym wyzwaniem jest troska o okolicę pieluszkową – w tym obszarze wszelkie podrażnienia, także te mechaniczne, spędzają rodzicom sen z powiek! [1,2]
Warto też zauważyć, że w okresie niemowlęcym co prawda skóra zaczyna powoli zmieniać swoją strukturę i z miesiąca na miesiąc staje się silniejsza, lecz swoją budową zaczyna przypominać skórę osób dorosłych dopiero pod koniec 3. roku życia. [2] Do tego czasu wzmożona troska i odpowiednio dobrana pielęgnacja bez wątpienia powinny być elementem codziennej rutyny.
Pierwsza kąpiel noworodka – zacznijmy od podstaw!
Istotną kwestią w zakresie pielęgnacji skóry maluszków są przede wszystkim kąpiele. Niektóre dane wskazują, że z pierwszą poleca się odczekać do ok. trzeciej doby życia i najlepiej przeprowadzić ją w warunkach domowych. Dlaczego? Kluczową sprawą jest tutaj pozostawienie na skórze przez jak najdłuższy czas mazi płodowej, która pełni m.in. funkcje ochronne i korzystnie wpływa na odporność noworodka. Co więcej, pierwsza kąpiel nie powinna zająć więcej niż kilka minut, a wskazana temperatura wody to ok. 37 °C. Warto też zauważyć, że poleca się kąpać noworodki co 2-3 dni, choć codziennie należy przemywać ich twarz, fałdki oraz obszary miejsc intymnych (przy każdej zmianie pieluszki!). [1,3]
Jakie kosmetyki wybrać dla małych dzieci?
Zarówno w przypadku noworodków, niemowląt, jak i nieco już starszych dzieci, bardzo istotny jest wybór odpowiednich kosmetyków oraz innych preparatów, które aplikuje się na skórę. Najlepsze są takie kosmetyki, które są konkretnie dedykowane właśnie tak młodym organizmom:
- zawierają delikatne składniki myjące;
- ich pH jest w zakresie 5,5-7,0;
- cechują się profilem hipoalergicznym;
- posiadają dodatkowe certyfikaty oraz rekomendacje. [1,2]
Co więcej, jeżeli skóra maluszka jest bardziej wymagająca – ma skłonność do podrażnień, przesuszeń czy atopii – w trakcie kąpieli poleca się stosować kosmetyki, których formuła pozwoli zadbać o te szczególne potrzeby. Tak jest m.in. w przypadku Cudocell Baby Derm 3 w 1 – żelu do mycia, płynu do kąpieli i szamponu w jednym. Posiada nowy, bogaty skład, w którym istotne miejsce zajmuje m.in. AD-RESYL®. To opatentowany składnik aktywny, którego bazą jest ekstrakt z korzenia konwalii japońskiej. Jest bardzo dobrze tolerowany, zwłaszcza przez skórę o skłonności do powstawania wspomnianych wcześniej atopii. AD-RESYL® łagodnie oczyszcza, dba o barierę ochronną skóry, wspiera jej nawilżenie, integralność oraz pielęgnuje homeostazę w zakresie mikrobioty skórnej. Co ważne, zawierający go Cudocell Baby Derm 3 w 1 może być stosowany już od pierwszego dnia życia. Tym bardziej, że nie szczypie w oczy, nie powoduje ich łzawienia a dodatkowo delikatnie radzi sobie z okolicami podrażnionej skóry.
A co po kąpieli? W tym momencie ważny jest wybór odpowiedniego kremu, który dodatkowo wesprze opisane wyżej procesy. Dopełnieniem do wspomnianego kosmetyku 3 w 1 jest w tym zakresie emulsja Cudocell Baby Derm, którą także można stosować już od narodzin malucha. Wspiera barierę hydrolipidową skóry, jej regenerację, nawilża oraz natłuszcza pozostawiając skórę gładką i miękką w dotyku. A co ważniejsze przy podrażnieniach przynosi ulgę w swędzeniu już w 5 minut, dzięki czemu dziecko dostaje szybkie ukojenie. [4] Do pielęgnacji skóry pod pieluszką warto stosować krem ochronno-regenerujący Cudocell Max Baby na pieluszkowe odparzenia skóry przy każdej zmianie pieluszki. Krem delikatnie pielęgnuje i wspomaga proces regeneracji skóry w przypadku wystąpienia odparzenia, podrażnienia lub zaczerwienienia w okolicy okołopieluszkowej dziecka, która jest szczególnie wrażliwa.
ABC dbania o skórę dziecka
Warto zauważyć, że bardzo istotną funkcją opisanych wyżej produktów pielęgnacyjnych jest codzienne dbanie o kondycję skóry, utrzymywanie jej nawilżenia i elastyczności, co w przypadku dzieci ze skórą wrażliwą stanowi absolutną podstawę. Codzienna pielęgnacja powinna być zatem na pierwszym miejscu – najważniejsze jest utrzymanie zdrowia skóry!
O czym jeszcze warto zatem pamiętać, gdy chce się wesprzeć kondycję skóry swojego maluszka? Wśród podstawowych wskazówek, powinno się m.in. wziąć pod uwagę:
- przeciwdziałanie odparzeniom, co dotyczy przede wszystkim okolic pieluszkowych (choć nie tylko!) – pomaga m.in. częste zmienianie pieluszek i wietrzenie pośladków;
- unikanie ekspozycji na wysokie i niskie temperatury (zwłaszcza intensywne przeskoki pomiędzy ciepłem a zimnem);
- unikanie ekspozycji na promieniowanie UV;
- unikanie wiatru i wilgoci;
- wybieranie środków piorących, które są hypoalergiczne oraz skierowane właśnie do rodzin z małymi dziećmi.
Co więcej, nie można też zapominać o dokładnej, codziennej obserwacji skóry maluszka i poszukiwaniu rozwiązań, które okażą się wspierające dla jej konkretnych potrzeb. Niestety, nie ma dwóch jednakowych skór, które na wszystko reagowałyby dokładnie tak samo – indywidualne podejście to najlepszy sposób na skuteczną i pełną miłości troskę.
Bibliografia:
- Sybilski, A. J., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012, 8 (4), p. 375-379
- Kmieć, M. L., Urysiak -Czubatka, I., Broniarczyk-Dyła, G., Pielęgnacja skóry dzieci, Postępy Dermatologii i Alergologii 2010; XXVII, 1: 40–44
- Standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Wydanie II (2017) zaktualizowane i uzupełnione, Warszawa: Polskie Towarzystwo Neonatologiczne
- Ulgę w swędzeniu skóry w 5 minut po zastosowaniu stwierdziło w badaniu nr A/2023/07/57 73% probantów ze skórą bardzo wrażliwą, atopową, skłonną do podrażnień.