Wspólne szusowanie po śniegu jest możliwe nie tylko w Karpatach, ale również na Pomorzu i w centrum Polski.
Gdzie najlepiej pojechać na narty całą rodziną? Są trzy zasadnicze podejścia.
Według pierwszego, wybiera się największe ośrodki z wieloma trasami, szkółkami i przedszkolami narciarskimi oraz bogatą ofertą pozasportową, by wszyscy mogli się dobrze bawić. Niekoniecznie przez cały czas razem.
Według drugiego, najlepiej wybrać mały ośrodek znajdujący się na uboczu i spędzać czas na wspólnych zjazdach niedługimi i nietrudnymi szlakami.
Według trzeciego, należy się zdecydować na najbliższy, posiadający jako taką infrastrukturę stok – byle był bezpieczny i tani – by rodzina mogła korzystać z niego w każdy wolny weekend.
Obojętnie, jaką szkołę reprezentujemy, pamiętajmy o podstawowych zasadach.
- Stok, na którym dziecko będzie się uczyło jeździć, musi być bezpieczny, przeznaczony tylko dla najmłodszych.
- Teren, na którym mały narciarz będzie szlifował umiejętności, powinien mieć niewielkie nachylenie z wypłaszczeniem na końcu, nie może być fragmentem innych tras lub krzyżować się z nimi.
- Pod okiem wykwalifikowanego instruktora maluch szybciej opanuje tajniki dobrej technicznie, bezpiecznej jazdy.
- Dzieci zawsze powinny przebywać pod opieką osób dorosłych.
- Przed wyjazdem sprawdźmy (np. przez kamerki umieszczone na stoku), czy miejsce, do którego się wybieramy, nie jest zbyt zatłoczone.
- Bezpieczny sprzęt nie musi być nowy ani bardzo drogi. Powinien być dobrej jakości i zostać fachowo dobrany do umiejętności i warunków fizycznych małego narciarza.
- Na wyjazd zabieramy ze sobą apteczkę i termos na gorący napój.
1. Sopot
Mała stacja na Łysej Górze, której atutem jest lokalizacja – sąsiedztwo Opery Leśnej w Sopocie. Ma wyciąg o długości 286 m. Dla snowbordzistów przygotowano snow-park z rampami i wyskoczniami, m.in. rail, box, wall ride, beczka, hopki. Jest też wyciąg orczykowy. Dla miłośników sanek zarezerwowano dużą część stoku. W pobliżu znajduje się karczma, a obok zabaw dla dzieci. Stok otoczony jest lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia sprzętu, działa też szkółka narciarska.
- Koszałkowo
Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo to największy na Pomorzu ośrodek narciarski. Na północnym stoku Wieżycy znajduje się 8 wyciągów narciarskich, tory do snowtubingu, dwie wypożyczalnie sprzętu, bogate zaplecze gastronomicznym. Działają tam dwie szkoły narciarskie. Są też dodatkowe atrakcje, tj. Ziajalandia – strefa gdzie funkcjonują dwa przedszkole narciarskie przeznaczone dla dzieci w wieku 3-7 lat. Stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlone po zmroku.
- Stara Studnica
Nieduża, ale bardzo popularna stacja narciarska na Pomorzu stacja narciarska. Działa tam wyciąg orczykowy o długości 300 metrów. Obsługuje on dwie nartostrady o długości 350 i 500 m. Różnica wzniesień wynosi 43 m. Obie trasy są oświetlone. Obok tras znajduje się górka dla sanek. W pobliżu jest parking, punkt gastronomiczny oraz wypożyczalnie sprzętu.
- Kazimierz Dolny
Stacja znajduje się na terenie jednego z najchętniej odwiedzanych miast Polski. Działają tu cztery wyciągi talerzykowe i jeden przeznaczony dla dzieci – taśmowy. Dowożą narciarzy na start sześciu tras, z których najdłuższa, niebieska, ma 590 m, a najtrudniejsza, czerwona, ma 470 m. Jest też trasa snowboardowa, szkółka narciarska i przeznaczony do rodzinnych zabaw 110-metrowy tor saneczkowy. Stoki są oświetlone, naśnieżane i codziennie ratrakowane.
- Czarny Groń
Ciekawie położona stacja narciarska – ok. 20 km od papieskich Wadowic. Można połączyć zabawę na śniegu z lekcją historii i degustacją papieskich kremówek. Działają tu dwa nowoczesne wyciągi kanapowe (4-osobowy i 6-osobowy) i 4 trasy zjazdowe. Dla dzieci trasa 80-metrowa z orczykiem. Szczególną atrakcją jest symulator narciarstwa. Działa tu szkoła narciarstwa i snowboardu i wypożyczalnia sprzętu. Na młodych gości czekają takie zimowe przyjemności, jak: Tiger Snowpark i lodowisko.
- Rytro
Stacja Ryterski Raj jest położona na stosunkowo łagodnych zboczach Jastrzębskiej Góry. Dla doświadczonych narciarzy jest przeznaczona trasa czerwona o długości 700 m. Na punkt startowy dowozi ich wyciąg krzesełkowy. Dla początkujących przeznaczone są trzy łatwe trasy niebieskie, m.in. „Rogasiowa Łączka” przy której funkcjonuje szkółka narciarska i odpowiedni dla maluchów wyciąg taśmowy. Jest też bardzo łatwa trasa zielona – doceniają ją starsze osoby, które mimo wieku nie chcą się rozstać z nartami. Działa tu tor do snowtubingu oraz Rogasiowe Przedszkole, w którym mogą uczyć się jazdy na nartach lub snowboardzie dzieci od 4 lat.
- Istebna
Stacja Zagroń znajduje się w Istebnej. Narciarze do dyspozycji mają trzy oświetlone i ratrakowane trasy, nowoczesny wyciąg krzesełkowy (840 m), orczykowy (260 m), a najmłodsi wyciąg taśmowy (110 m). Trasy są łagodne i szerokie. Jest szkoła narciarska z przedszkolem narciarskim. Pomocą dla rodziców jest Park Zimowy, w którym najmłodsi bawią się pod wykwalifikowaną opieką. Dodatkową atrakcją jest Park Wodny Olza z basenem, brodzikiem, zjeżdżalniami i saunami.
- Bukowina Tatrzańska
Centrum Rusiń-Ski jest położone na łagodnych zboczach Wierchu Rusińskiego. Działa tu 5 wyciągów, w tym 2 krzesełkowe (4-osobowy i 6-osobowy), dwa orczykowe, a także specjalny wyciąg dla dzieci (50 m). Szusować można na sześciu trasach, ale pięć z nich, oznaczonych kolorem niebieskim, nadaje się również dla początkujących narciarzy. Jedna, czerwona, ma długość 600 m. Dla młodych amatorów sportów zimowych zbudowano tu tor do snowtubingu. W stacji działa wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska. Dodatkowym plusem jest bliskość kompleksu Terma Bukowina z basenami termalnymi i zjeżdżalniami.
- Zieleniec
Stacja Ski Arena znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tam 29 różnej długości i rodzaju wyciągów (w tym 6 wyciągów kanapowych i kolej gondolowa) oraz 41 tras – w tym jedna trasa czarna dla najbardziej doświadczonych narciarzy oraz kilka czerwonych. Pozostałe są przeznaczone dla zwolenników mniej wymagających stoków. W stacji specjalnie dla dzieci uruchomiono cztery wyciągi taśmowe do bezkolizyjnej jazdy. Działa tam szkółka narciarska, która co roku organizuje coroczne zawody „Dziecięcy Puchar Orlicy”. Dodatkową atrakcją jest działający przy stacji snowpark z rynną half-pipe.
- Szczyrk
Jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Działają tutaj Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, Centralny Ośrodek Sportu Skrzyczne i Beskid Sport Arena. Kupując jeden skipass, można korzystać z tras o łącznej długości 40 km – od czarnej FIS, przez czerwone, do niebieskich i specjalnych tras szkoleniowych z wyciągami taśmowymi. Działa tu m.in. 10-osobowa gondola, kilka kolei kanapowych i aż 7 orczyków. Na terenie Szczyrku kursują bezpłatne skibusy podwożące narciarzy do wyciągów. Na stokach działa wiele szkół narciarskich, przedszkola narciarskie i strefy, w których dzieci bawią się pod okiem opiekunów.